Hinduska mitologia

Nie zapominajmy o tym, że nie tylko dorośli powinni czytać w poszukiwaniu chwili wytchnienia dla swoich umysłów po wykonaniu najróżniejszych obowiązków. Również młodzi ludzie powinni spędzać czas z książkami w ręce, jeżeli tylko istnieje taka możliwość. Dzięki temu ich umysły mają szansę na lepszy rozwój. Zachęcajmy młodych ludzi do tego, aby sięgali po książki – w szczególności, że twórcy dbają o to, aby mogli znaleźć oni coś odpowiedniego dla siebie. Wśród takich ciekawych pozycji, które mogą spodobać się młodym ludziom jest “Aru Shah i drzewo życzeń. Kroniki Pandawów. Tom 3” autorstwa Roshani Chokshi.

“Kroniki Pandawów”

Jak sam tytuł wskazuje, nie jest to pojedyncza książka, tylko już cała seria, dzięki czemu możemy mieć do czynienia z wyjątkowymi bohaterami, którzy przenoszą nas do mitologicznego, hinduskiego świata. Wszyscy doskonale znają mity greckie oraz rzymskie, ale z tych związanych z Indiami nie zdajemy sobie do końca sprawy. Nic dziwnego, ponieważ nie są one tak mocno popularyzowane. Czas to zmienić, co też może udać się przy pomocy Roshani Chokshi. Dzięki jej książkom można wejść do barwnego świata, gdzie na młodych ludzi czekają najlepsze, najbardziej fantastyczne przygody. Żaden czytelnik na pewno nie pożałuje tego, że będzie mógł poznać Aru Shah. Do tej pory w całej serii ukazały się “Aru Shah i koniec czasu” oraz “Aru Shah i pieśń śmierci”. Jak więc widać “Kroniki Pandawów” powiększają się, dzięki czemu młodzi ludzie będą mogli odczuwać jeszcze większą przyjemność z czytania.

Wielkie starcie

Aru Shah i drzewo życzeń. Kroniki Pandawów. Tom 3 od TaniaKsiazka to moment, kiedy szykuje się wielkie starcie. Wszyscy zdają sobie sprawę, że wojna pomiędzy demonami i drzewami jest nieunikniona. Tylko, że wszyscy obawiają się wyniku tych walk. Kto zginie, a kto będzie mógł mówić o przetrwaniu? W Innoświecie atmosfera jest bardzo napięta. Młoda Aru Shah razem ze swoimi towarzyszami ma nie lada misję do wykonania. Otóż muszą oni odnaleźć i uratować dwie tajemnicze osoby. Jedna z tych osób wie jaki będzie wynik starcia, dlatego jest ona tak ważnym nabytkiem. Po pewnym czasie Aru Shah dowiaduje się, że te osoby to siostry Pandawy. Łącznie tych sióstr ma być pięć, z czego jedna miała być fałszywą. Do tego Aru Shah pragnie znaleźć drzewo spełniające marzenia. Równocześnie z nią do drzewa zmierza Śpiący, a to dla nikogo nie jest dobry znak? Czu Aru Sha uda się wykonać misję? Czy dotrze jako pierwsza do magicznego drzewa? Koniecznie trzeba się tego dowiedzieć.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Szóstka Wron

Leigh Bardugo zawojowała świat literatury młodzieżowej opowieścią o zbrodni  i miłości. Szóstka Wron ze strony www.taniaksiazka.pl zdobyła sławę, będąc wśród czytelników uznawana za najlepszą powieść autorki. Łączy ona w sobie wszystko, co najlepsze w fantastyce młodzieżowej. Nie brakuje pięknych, zabawnych i groźnych bohaterów, a do świata przedstawionego w książce chciałoby się wskoczyć. Wszystkiemu towarzyszą oczywiście ciągłe zwroty akcji.  Śledzimy losy Kaza silnego bohatera męskiego, który jest obłędnie dobrym strategiem oraz liderem. Łączy swoje siły z pięciorgiem wyrzutków, którzy mają zdolności potrzebne do wielkiej misji. Historia płynie bardzo szybko i zanim zdążymy się obejrzeć, książka zmierza ku końcowi. I to jakiemu końcowi! Autorka nie zostawia ani chwili na oddech, bo na kartach tej książki ma do przekazania bardzo wiele. Chociaż jako zbrodniarze – gotowi włamać się do czyjejś posesji, bohaterowie posiadają wiele pozytywnych cech. Kiedy ponoszą porażki – opłakujemy je, a kiedy triumfują – cieszymy się z ich sukcesu. Do takich barwnych postaci bardzo łatwo się przywiązać.

Leigh Bardugo

Autorka wielu bestsellerów urodziła się 6 kwietnia 1975 roku w Jerozolimie. Swoją młodość spędziła w Los Angeles, gdzie udało jej się ukończyć studia na Uniwersytet Yale. Zanim spełniła swoje marzenia o wydawaniu książek pracowała, jako dziennikarka, a także copywriterka. Zadebiutowała z książką pt. “Cień i kość”. Została ona pierwszym tomem trylogii Grisza, która przyniosła jej ogromną sławę wśród czytelników fantastyki. Wytwórnia DreamWorks postanowiła wykupić prawa do stworzenia ekranizacji tej historii. Z powodu popularności, jaką cieszyła się “Szóstka Wron” Leigh Bardugo napisała także kontynuację, czyli “Królestwo Kanciarzy”. Powieści autorki zostały mianowane do wielu nagród, między innymi Romantic Times Book Award oraz South Carolina Children’s Book Award.

Szóstka Wron

Kaz dostaje niewykonalne zadanie dzięki, któremu będzie mógł zarobić olbrzymią sumę pieniędzy. Większość przeciętnych złodziei nie podjęłaby się tak szalonego wyzwania, ale on jest inny. Nazywają go przestępczym geniuszem i jeśli komuś ten napad ma się udać to tylko jemu. Kaz musi włamać się do wojskowej twierdzy Lodowego Dworu, a następnie uwolnić bardzo niebezpiecznego więźnia. Chłopak nie może jednak dokonać tego sam, potrzebuje do tego zadania innych uzdolnionych osób. Jeśli uda im się porozumieć razem mogą dokonać niemożliwego. W pogoni za łupem mogą jednak rozpętać koniec świata.

Kawa zdjęcie autorstwa freepik - pl.freepik.com

Świat po słowiańsku – “Szeptucha”

Historia alternatywna

Co by było, gdyby historia Polski potoczyła się inaczej? Jakby jakiś władca, głowa państwa podjął zupełnie inną decyzję od tych, które znamy z podręczników historii? Na przykład taki Mieszko – wszyscy wiemy, że dzięki niemu na naszych ziemiach pojawiło się chrześcijaństwo. Ale przecież wcale nie musiało się tak stać… Jeżeli interesuje cię takie historyczne gdybanie to nie wahaj się –  właśnie o tym opowiada “Szeptucha” Katarzyny Bereniki Miszczuk (https://www.taniaksiazka.pl/kwiat-paproci-tom-1-szeptucha-katarzyna-berenika-miszczuk-p-612913.html).

Strzygi, utopce, rusałki, czyli słowiańska mitologia

Świat stworzony przez autorkę pozornie przypomina ten, w którym żyje się współcześnie razem z całą technologią dwudziestego pierwszego wieku. Jest tylko jeden, drobny szczegół – mitologia słowiańska jest wciąż żywa i obecna, ludzie modlą się do Światowida i biorą udział w pogańskich obrzędach. Jednym słowem – pogaństwo wciąż istnieje i jest traktowane jak pełnoprawna religia.

Główną bohaterką powieści jest Gosława Brzózka, zwana przez wszystkich Gosią, będąca o krok od pracy w wymarzonym zawodzie lekarza. Staje ona przed nowym wyzwaniem w jej życiu – musi odbyć praktyki u szeptuchy, wiejskiej uzdrowicielki, opierającej swoje działanie głównie na ziołolecznictwie i – jak sądzi Gosia – nic nie znaczących zabobonach. Młoda absolwentka medycyny bowiem twardo stąpa po ziemi, wierząc jedynie w naukę i logikę, a nie w zapomniane tradycje, z którymi zresztą nie ma za wiele styczności. Chociaż zapiera się nogami i rękami przed wyjazdem na wieś, której nie znosi, nie ma innego wyjścia i musi nauczyć się tego, czego przez całe życie unikała. Trafia do chaty prawdziwej Baby Jagi, która jest uosobieniem ludowej znachorki. Gosia odnosi się do niej z pogardą, nie wierząc, że czary czy magiczne kamienie są w stanie realnie pomóc, ale z czasem wszystko się zmienia. Odkrywa, że dzieją się wokół niej rzeczy, których nie da się racjonalnie wytłumaczyć, a stare opowieści ożywają na jej oczach. Dla głównej bohaterki oznacza to tylko jedno – niebezpieczeństwo, którego pochodzenia ani nie zna, ani nawet nie jest w stanie podejrzewać. Na swojej drodze spotyka również przystojnego, tajemniczego mężczyznę, który nieprzypadkowo nosi ważne dla słowiańskiej historii imię – Mieszko. Odegra on bardzo ważną w całej zagmatwanej historii i sporo zamiesza, nie tylko w życiu uczuciowym Gosi.

A to wszystko napisane prostym, lekkim językiem, sporo w powieści elementów humorystycznych, które czynią “Szeptuchę” lekturą, którą czyta się szybko i przyjemnie. To doskonała powieść na relaks dla wielbicieli słowiańskiej mitologii.

Podsumowując, powieść zawiera w sobie:

  • solidną dawkę humoru,
  • fantastyczne postacie rodem z mitologii słowiańskiej,
  • niezwykłą intrygę,
  • alternatywną historię Polski,
  • odrobinę nieoczywistego romansu,
  • zabawną główną bohaterkę, której nie da się nie lubić!
 
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com